جاسوسی بدافزار ZooPark از کاربران اندرویدی تلگرام در ایران

جاسوسی از کاربران اندرویدی تلگرام هدف بدافزار ZooPark اعلام شده. این بدافزار کاربران اندرویدی ایرونی تلگرام رو هدف قرار داده.

پنجشنبه گذشته به وسیله شرکت کسپرسکی اطلاعاتی منتشر شد که براساس اون این شرکت ادعا کرده که یه جور کمپین جاسوسی سایبری علیه کاربران اندرویدی تلگرام در خاورمیانه و شمال آفریقا به راه افتاده.

حتما بخونین: انتشار بدافزار در پوشش فیلترشکن واسه تلگرام

کسپرسکی اعلام کرد که این بدافزار که ZooPark اسمشه بین سالای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ طراحی شده و تا الان چهار نسخه جور واجور از اون ایجاد شده. جاسوسی از کاربران اندرویدی تلگرام هدف این بدافزار اعلام شده.

آخرین نسخه از این بدافزار می تونه طیف بزرگی از دیتای کاربران شامل لیست مخاطبان، موقعیت GPS، پیامای متنی، تماسای صوتی و مواردی مثل این رو از اکانتای هدف خود استخراج کنه. هم اینکه این بدافزار عکسا، ویدیوها، اسکرین شاتا و فایلای صوتی ضبط شده کاربران رو هم ذخیره می کنه.

جاسوسی از کاربران اندرویدی تلگرام در ایران

براساس اطلاعات موجود این بدافزار، ایران، مصر، اردن و لبنان رو به عنوان کشورای هدف خود انتخاب کرده. این بدافزار از راه مسیرهای زیادی در حال تکثیره که تلگرام یکی از اونا اعلام شده.

حمله موسوم به چاله آب از دیگر ترفندهای این بدافزاره که از راه اون می تونه قربانیای بیشتری بگیره.

در این حملات حمله کنندگان وبسایتای محبوب رو طوری ضعیف کردن می کنن تا بدافزار مورد بحث رو روی سیستم قربانیان دانلود کنن.

حتما بخونین: فریب کاربران تلگرام با برنامه جعلی Telegram DR

البته طبق گزارش یکی از تحیلیل گران کسپرسکی تا الان کمتر از ۱۰۰ سایت از این روش هدف حمله قرار گرفتن که این موضوع خوب نشون میده اهداف این حملات از پیش انتخاب شدن و سایتا واسه حمله انتخاب می شن.

البته کسپرسکی تا الان اطلاعات زیادی رو در مورد قربانیان این حملات ارائه نکرده و فقط تاکید کرده که این حملات از طرف یه دولت پشتیبانی می شن.

منبع: cyberscoop