عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی بهای تمام شده خدمات ، قبل و پس از برون سپاری فعالیتها 

قسمتی از متن پایان نامه :

.

2چرا برون‌سپاری ؟

به‌ مقصود درک‌ این‌ مطلب‌که‌ چرا شرکتها فعالیتهای‌ خود را برون‌سپاری‌ می‌کنند می‌توان‌ اهداف‌ و منافع‌ حاصله‌ را به‌ شکل‌ زیر برشمرد:

1) بهبود کیفیت‌ خدمات‌ و افزایش‌ کمیت‌کارها با رعایت‌ اصول‌ صرفه‌جویی‌ درهزینه‌ها.
2) افزایش‌ سرعت‌ انجام‌ کارها و حذف‌ بوروکراسی‌ حاکم‌ بر ادارات‌ و سامانه‌های‌دولتی‌.
3) آزاد کردن‌ منابع‌ انسانی‌ و سایر منابع‌ برای‌ اهداف‌ دیگر.
4) افزایش‌ رقابت‌ به‌ مقصود افزایش‌ کیفیت‌ خدمات‌، عملیات‌، کاهش‌ و کنترل‌ هزینه ‌عملیات‌.

5) استقرار نظام‌ کارمزدی‌ به‌ جای‌ نظام ‌وقت‌ مزدی‌ سنتی‌ حاکم‌، بالاخص در ادارات‌ دولتی‌.

6) ایجاد فرهنگ‌ ضد انحصار در جهت ‌ارایه‌ خدمات‌ به‌ مقصود افزایش‌ حق ‌انتخاب‌ مشتری‌ .
7) ایجاد انگیزه‌ کاری‌ در کارکنان‌ و پیمانکاران‌ جهت‌ دسترسی‌ به‌ منافع‌ مناسب‌ و بالطبع‌ افزایش‌ خدمات‌ مطلوب‌ و رضایتمندی‌ بیشتر.

8) افزایش‌ تمرکز سازمان‌ بر یک‌ فعالیت‌ خاص‌ و مدیریت‌ وظایف‌ مشکل‌ یا کنترل‌ناپذیر

9) در دسترس‌ قرار گرفتن‌ وجوه‌ سرمایه‌ و تقسیم‌ خطرپذیری(ایرینا،2006، 2).[1]

 

8-2-2چه نوع فعالیت هایی را می توان برون سپاری نمود؟

– محورها، اهداف و ماموریت‌های اصلی سازمان خود را تبیین کنید. هرچیزی غیر از موارد اصلی سازمان خود و آن چیز که نسبت به آنها بی‌اهمیت می باشد را می‌توانید برون‌سپاری نمایید.

برای این کار می توان به سوالات زیر پاسخ داد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

  1. هسته اصلی و علت وجودی سازمان[2] شما چیست؟
  2. مزیت رقابتی سازمان شما چیست؟ یا چه چیزی در سازمان شما هست که دیگران ندارند و می‌تواند در تبلیغ و رقابت بکار آید؟
  3. سازمان در پی ایجاد و عرضه چه چیزی می باشد؟ (منشی زاده ، 1384، 25).[3]

– تولید را در نظر بگیرید. در تحلیل و طراحی‌های خود ازدیاد کیفیت و کمیت تولید را مد نظر قرار دهید.

برای این کار می توان به سوالات زیر پاسخ داد:

آیا لازم می باشد که فلان قسمت از کار را خودمان انجام دهیم؟ با چشمان باز به منابع سازمانی خود نگاه کنید. اگر از مهندسین خود سوال کنید که این قسمت از کار را آیا می‌توانند خودشان انجام دهند؟ همیشه می گویند، بله! ما مهندسین همیشه اینجوری هستیم.

بهتر می باشد اینگونه سوال کنید: چرا این قسمت از کار برای شغل ما حیاتی می باشد؟ به بیانی دیگر: اگر بخواهیم این کار را بهتر از دیگران انجام دهیم، آیا دانش و اطلاع کافی داریم؟ به حرف پیمانکاران درمورد توانایی‌های خود اصلا و ابدا اعتماد نکنید. حتما مطالعه‌های خود را با دقت و وسواس زیاد انجام دهید. از دوستی‌ها و رو در بایستی‌های ایرانی و اعتمادهای سنتی، جدا پرهیز کنید. جلوی ضرر را از هر جا که بگیرید، نفع می باشد ( همان منبع ، 26)[4].

– کوشش و کوشش گروه خود را روی ماموریت و هسته اصلی و وجودی سازمان خود  متمرکز کنید و حواشی را به دیگران بسپارید. سازمان را تخصصی کنید. به سازمان تفهیم کنید که وظیفه اصلی و محوری آنها چیست و هر چه بیرون از آن می باشد را، اگر برون‌سپاری نمایید، می توان هزینه‌ها را کم نمود و اندازه تولید را بالا برد. حول محوری که خودتان تخصص دارید کار کنید و اجازه دهید که دیگران نیز حول تخصصی که دارند برای شما کارکنند.
هیچوقت گول صرفه‌جویی در قیمت‌ها را نخورید. متاسفانه بسیاری از پروژه‌ها فقط برای تقلیل قیمت برون‌سپاری می شوند و رشد تولید و کیفیت مد نظر قرار نمی‌گیرد. کارمندان از تخصصی شدن کارها به دلیل محدود شدن تخصص‌هایشان هراس دارند. تخصصی شدن و عمیق‌تر دانستن یک رشته، باعث با ارزش‌تر شدن افراد می گردد. اما اگر رشته‌ایی بی‌بهره گیری گردد، متخصص‌های آن نیز بی‌کار می شوند یا به سختی کاری جدید پیدا می‌کنند. این مشکل تا حدی بد‌خیم بوده و راه حلی ساده برای آن وجود ندارد.

[1]-Irina,2006,2

[2]-Core Business

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

1پرسش های پژوهش

پرسش اصلی : آیا بهای تمام شده خدمات بعد از برون سپاری فعالیتها کمتر از بهای تمام شده خدمات قبل از برون سپاری فعالیتها می باشد .

پرسش های  فرعی :

  • آیا سهم هزینه حقوق ودستمزد از بهای تمام شده خدمات قبل از برون سپاری فعالیتها بیش از سهم هزینه حقوق ودستمزد از بهای تمام شده خدمات پس از برون سپاری فعالیتها می باشد ؟
  • آیا سهم هزینه تعمیرات ونگهداری از بهای تمام شده خدمات قبل از برون سپاری فعالیتها بیش از سهم هزینه تعمیرات ونگهداری از بهای تمام شده خدمات پس از برون سپاری فعالیتها می باشد ؟
  • آیا سهم هزینه خدمات قرارداری از بهای تمام شده خدمات قبل از برون سپاری فعالیتها کمتر از سهم هزینه خدمات قراردادی از بهای تمام شده خدمات پس از برون سپاری فعالیتها می باشد؟

6-1اهداف پژوهش

هدف از انجام این پژوهش مطالعه سهم اجزای تشکیل دهنده بهای تمام شده خدمات قبل و بعد از برون سپاری فعالیتها به بخش خصوصی در جهت کاهش هزینه ها و تصمیم گیری مدیران برای اینکه برون سپاری انجام گردد یا خیر .

پایان نامه مطالعه تطبیقی بهای تمام شده خدمات ، قبل و پس از برون سپاری فعالیتها

پایان نامه مطالعه تطبیقی بهای تمام شده خدمات ، قبل و پس از برون سپاری فعالیتها

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید