“5 ماده غذایی برای درمان ترش کردن معده یا ریفلاکس “

:
5 ماده غذایی واسه درمان ترش کردن معده یا ریفلاکس

: ریفلاکس اسید معده در واقع برگشت اسید معده به مریه که در اصطلاح عام به اون «ترش کردن» هم می گن. وقتی شما کمی ساندویچ میل می کنین، غذا از راه مری وارد معده می شه. هنگام ورود غذا به معده، شبکه ای از ماهیچه ها مانند در ورودی عمل میکنن که «اسفنکتر تحتانیِ مری» نامیده می شه.

پس، اسفنکتر باز می شه تا غذا وارد معده شه. این دریچه در حالت طبیعی باید دوباره بسته شه تا اسید وارد مری نشه، اما در بعضی از افراد این جور نیس. اسفنکتر به درستی عمل نمی کنه و باعث می شه اسیدِ معده وارد مری شه که در نتیجه باعث سوزش و ناراحتی می شه. به این عمل برگشت یا «ریفلاکس اسید معده» می گن.

افراد چاق و سیگاری، بیشتر مستعد ریفلاکس و ترش کردن معده هستن. لبنیات پرچرب، غذاهای چرب و سرخ شده، ، فست فودها، شکلای جور واجور نوشیدنیای کافئین دار و گازدار و مواد غذایی محرک، از جمله عوامل تشدیدکننده ریفلاکس معده هستش و میتونه در بوجود اومدن این حالت بسیار اثر داشته باشه. از جمله علایم اون میشه به سوزشِ سر دل، سرفه خشک و استفراغ اشاره کرد. تغییر رژیم غذایی می تونه تاثیر زیادی در کاهش علایم ریفلاکس اسید معده داشته باشه. مصرف بعضی از مواد غذایی، به بهتر شدن اون کمک زیادی می کنه.

درمان ریفلاکس معده با زنجبیل

در دوران قدیم، از این ادویه واسه درمون مشکلات گوارشی استفاده می شد. ترکیب شیمیاییِ گینجرول ( با فرمول شیمیایی C17 H26 O4 ) باعث انتقال راحت تر غذا از مجرای دستگاه گوارشی می شه. پس مصرف زنجبیل به هضم غذا کمک می کنه. هضم بهتر غذا هم دلیل کاهش ریفلاکس در طول روز می شه.

درمان ریفلاکس معده با سرکه سیب

بعضی به فایده های درمانی سرکه سیب فکر می کنن . بهتره که قبل از خوردن غذا، به اندازه یه قاشق غذاخوری سرکه سیب بخورین یا قبل از خواب اونو همراه با یه لیوان آب خنک استفاده کنین. هنوز به درستی مشخص نشده که به چه دلیل سرکه سیب تا این اندازه خوبه، اما می گن که اسید استیک موجود در سرکه سیب سطح pH معده رو کاهش و کارکرد سیستم گوارش رو هم تنظیم می کنه.

درمان ترش کردن معده با موز

موز رو به دلیل داشتن اندازه پتاسیم بالا، جزو مواد غذایی قلیایی در نظر می گیرن. موز رسیده با اسید معده مقابله می کنه. موز هم اینکه مانند یه روکش روی دیواره معده کشیده و مانع از سوزش سر دل و علایم دیگه ریفلاکس اسید معده می شه. البته این رو هم باید بگیم که موز شاید به بعضی از افراد نسازد؛ مخصوصا وقتی که به طور کاملً نرسیده باشه.

باکتریای پروبیوتیک با بهبود کارکرد سیستم گوارش، مشکلات روده رو هم برطرف می کنه. ترکیبات «ساکارومایسس بولاردی» و «بیفیدوس» موجود در پروبیوتیک، به درمان دردهای معده کمک زیادی می کنه.

درمان ترش کردن معده با آب آلوئه ورا

یافته های تحقیقات نشون میده که آبِ آلوئه ورا می تونه از مری به بهترین شکل در مقابل سوزش به وجود اومده به وسیله ریفلاکس معده مراقبت کنه. فقط حواستون باشه که آب آلوئه اون طرف مصرفی از نوع خوراکی باشه.

جفت و جور و جمع آوری : گروه دارو و درمان پرداد /

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *