5 ماده غذایی که پوست شما را خراب میکند | تغذیه سالم

 درسته که خیلی از مشکلات پوستی ممکنه مربوط به اختلالاتی در بدن از جمله کبد باشن.اما تغذیه ناسالم هم می تونه در بروز مشکلات پوستی تاثیر زیادی داشته باشه.واسه همینه که نباید اهمیت تغذیه رو واسه داشتن پوستی با نشاط ندیده گرفت. در این مطلب میگیم کدوم مواد غذایی بیشترین اثر رو در تخریب پوست صورت برجای می ذارن و باید از اونا دوری شه.

قند زیاد

زیاده روی در مصرف قند اثر زیادی در وضعیت صورت داره و بدن ما به روشای زیادی این تغذیه ناسالم رو اخطار می کنن. مصرف افراطی و غیر اصولی قند باعث می شه که رنگ صورت تیره و خاکستری رنگ شه. اگه مصرف قندتون بالا باشه به زودی تماشاگر یه جور نازک شدن پوست، بروز جوشای چرکی سفید دردناک، تیرگی نواحی دور چشم و هم اینکه چین و چروک روی پیشونی هستین. علاوه بر این قند زیاد باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می شه. این علائم مخصوصا نتیجه مازاد قند موجود در اجناس صنعتی شیرینه. پیشنهاد می شه که تا حد امکان از زیاده روی در مصرف قند دوری کنین چون واسه سلامتی عمومی بدن مضره.

نبود تحمل لاکتوز

مصرف افراطی و غیر اصولی قند باعث می شه که رنگ صورت تیره و خاکستری رنگ شه. اگه مصرف قندتون بالا باشه به زودی تماشاگر یه جور نازک شدن پوست، بروز جوشای چرکی سفید دردناک، تیرگی نواحی دور چشم و هم اینکه چین و چروک روی پیشونی هستین

لاکتوز همون قند طبیعی موجود در شیره. متأسفانه بیشتر افراد دچار مشکل نبود تحمل لاکتوز هستن. یه روش مناسب واسه تشخیص مشکل نبود تحمل اجناس لبنی توجه به پوست و مخصوصا معده س. از مهم ترین نشونه هایی که مشکل نبود تحمل لاکتوز روی پوست بروز میده میشه به تورم در ناحیه چانه، لکای سفید کوچیک روی پوست، دایره های قرمز زیر چشما و هم اینکه ورم پلکا اشاره کرد. معمولاً مشکل نبود تحمل لاکتوز یه مشکل رایجه چون با گذشت زمان تعداد خیلی از افراد قدرت هضم درست اجناس لبنی رو از دست میدن و نمی تونن از این اجناس به اندازه زیاد استفاده کنن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نبود تحمل لاکتوز به طور خاص با جوشای ریزی بر روزی چانه بروز می کنه. واسه مقابله با این مشکل باید به مدت ۲۰ روز اجناس لبنی رو از رژیم غذایی تون خط بزنین. اگه واکنشای بدنتون نرمال و علائم نامبرده برطرف شه به این معنیه که دلیل مشکل نبود تحمل لاکتوز در بد شما حتمیه و حالا خوبیش اینه با حذف مواد غذایی شامل اون از وعده های غذایی بهبود خوبی در پوست و گوارشتان ایجاد می شه.

مواد غذایی بسیار چرب

از موارد تغذیه ناسالم مواد غذایی شامل چربی بالا هستن که علاوه بر افزایش کلسترول و ایجاد چاقی اثر خود رو در پوست هم می ذارن. چربی مستقیما با مشکلات قند خون در ارتباطه چون باعث افزایش اندازه چربی خون می شه. این مسئله هم در آخر به بسته شدن منافذ پوست منجر می شه. علاوه بر این باید بدونین که چربی خون مانع از انتقال خوب مواد مغذی و اکسیژن به بافتای بدن می شه. این مسئله هم باعث افت درخشندگی و سلامت پوست می شه. در واقع پوستی که خوب تغذیه نشده و از اکسیژن سیراب نباشه پوست سالم، قشنگتر و درخشانی نیس.

زیاده روی در مصرف گلوتن

اگه روی نواحی چانه لکه هایی با رنگدانهای تیره تر دارین و لپ هاتون قرمز و متورمه و در عین حال به مصرف زیاد اجناس شامل گلوتن عادت دارین باید حواستون باشه. وقتی که پوست به این حالت در میاد نشون میده که شما گلوتن بیشتری مصرف می کنین و باید نسبت به علائم نامبرده بیشتر دقت کنین.

مواد غذایی شامل چربی بالا علاوه بر افزایش کلسترول و ایجاد چاقی اثر خود رو در پوست هم می ذارن. چربی مستقیما با مشکلات قند خون در ارتباطه چون باعث افزایش اندازه چربی خون می شه. این مسئله هم در آخر به بسته شدن منافذ پوست منجر می شه

علاوه بر این اگه متوجه بروز نشونه هایی مانند رنگدانهای تیره یا لکه هایی در دور و بر نواحی تناسلی شده یاد باید از مصرف گلوتن دوری کنین چون ممکنه بدون اینکه بدونین نسبت به این پروتئین موجود در گندم حساسیت داشته باشین.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که با کم شدن یا حذف گلوتن از برنامه غذایی تون تماشاگر بهبود فوق العاده ای خواهید بودن و شرایط پوستتون بهتر می شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که باید فیبر و هم اینکه آب بیشتری استفاده کنین. این کار باعث ایجاد تعادل و بهبود سلامت پوست می شه.

زیاده روی در نوشیدن قهوه

قهوه به خودی خود یه نوشیدنی سالم و خوبه. به شرطی که روزانه بیشتر از ۲ فنجون مصرف نشه. چون کافئین موجود در این نوشیدنی پرطرفدار باعث آزاد شدن آدرنالین می شه. باید بدونین که آدرنالین زیاد در بدن دلیلی واسه ایجاد علائم استرس می شه و این مسئله هم واسه سلامت پوست مضره. علاوه بر این کافئین مانع از خوابی راحت و عمیق می شه. در نتیجه پوست از مرحله سم زدایی و بازسازی خود در خواب محروم می شه. اینطوری هم درخشندگی و تمیزی از بین رفته و پوست کدر می شه.

حرف آخر

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که موارد گفته شده به این معنی نیس که مصرف این مواد غذایی رو به طور کامل از برنامه غذایی تون خط بزنین. تأکید ما همیشه بر ایجاد تعادل و مصرف درست مواد غذاییه. پیشنهاد می کنیم از زیاده روی در مصرف این مواد غذایی دوری کنین و به جای اونا از مواد غذایی سالم تری مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و آب میوه های خونگی استفاده کنین. در آخر یادتون باشه که پوست مانند زبون بدنه. هر مشکلی که در پوست دیده می شه نشون دهنده مشکلی داخلی در بدن است.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *